BİLİNÇLİ TASARLANMIŞ SULAMA SİSTEMİNİN YARARLARI

 

 

Uygun şekilde tasarlanmış, iyi korunan, suyun verimli şekilde kullanıldığı bir arazi, su tasarrufu yapmanın ötesinde, bulunduğu ortam için bir değer yaratır ve ev sahibine birçok avantaj sağlar:

Zaman Tasarrufu:

Otomatik kontrol cihazları ile suyun istenen ve gerekenden fazla suyun toprağa verilmesi önlenmiş olur.

 

Su Tasarrufu:

Günün sıcak zamanlarında sulamadan kaçınmak suretiyle, buharlaşma yoluyla su kaybı sınırlandırılır. Su miktarı kontrol edilir; dolayısıyla su sarfiyatı büyük ölçüde azaltılır.

 

Sağlıklı Bitkiler:

Bir otomatik rekreasyon sulama sistemi, su miktarının hassas şekilde uygulanmasına mümkün kılarak bitkilerin ve çimlerin en iyi şekilde gelişmesini garanti eder.

 

Daha Düşük Ev-Enerji Masrafları:

Ağaç ve bitkilerin gölgeleri tarafından sağlanan serinletici etki sayesinde klima masrafları % 50ye kadar düşürülebilir.

 

Daha Hoş Bir Bina Dışı Ortamı:

Ağaçlar ve civardaki bitkiler, bina dışı sıcaklıkları 10 dereceye kadar azaltabilir ve cadde gürültüsüne karşı ses bariyeri görevi görebilir.

 

Yangın Emniyeti:

Alçak bir yer kaplaması, bitki kümeleri, taze bitkiler ve düzenli olarak kesilen kısa çimenler içeren 30 metrelik bir tampon bölge, çevreden yayılabilecek yangının eve ulaşmasını engeller.

 

Erozyon Kontrolü:

Sağlıklı arazilerin su kaçmasına daha az yatkın olması, alanın ve yapının hasar görmesini engeller.

 

Çevresel Katkılar:

Ağaçlar ve bitkiler, havadaki karbondioksiti emer ve ortama oksijen olarak geri verirler.

 

  ARAZİ ANALİZİ

Uygun tasarım, büyük ölçüde arazinin farklı bölgelerinin doğru bir analizinin yapılmasına bağlıdır. En verimli sulama sistemleri, bitkilerin farklı sulama ihtiyaçlarına uygunluk için araziyi farklı sulama bölgelerine ayırır. İlave olarak, aynı zamanda bir arazideki güneş ışığına maruz kalma değişkenlikleri (tam güneş ışığı veya gölge) de sulama ihtiyaçlarını etkileyecektir. Çimler gibi suya aç bitkiler ve otlar genel olarak sağlıklı kalmak için çalılıklardan veya ağaçlardan daha fazla su ister. Araziyi sulama bölgelerine ayırmak suretiyle, sulama çizelgesi sadece çimlerin ihtiyaçlarına göre kontrol edilmez; çalıların ve ağaçların aşırı sulanması önlenerek genel su kullanımı azaltılır

 
whatsapp